Fundusz alimentacyjny
Informacja o składania wniosków z funduszu alimentacyjnego na nowy oklres 2022/2023
- Szczegóły
- piątek, 08, lipiec 2022 12:47
- Odsłony: 263
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wilczycach informuje, iż od dnia 01.08.2022r będą wydawane i przyjmowane wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnegona nowy okres świadczeniowy 2022/2023.
Ponadto od 01.07.2022 można złożyć wniosek za pomocą portalu informacyjno – usługowego Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczną.
Do wniosku o ustalenia świadczenia z funduszu alimentacyjnego należy dołączyć:
– PESELE członków rodziny do 25 roku życia,
– zaświadczenia lub oświadczenia o wielkości gospodarstwa rolnego w ha przeliczeniowych za 2020r (wszystkich pełnoletnich członków rodziny do 25 roku życia)
– oświadczenie dla dzieci, które uczą się w szkołach ponadgimnazjalnych/wyższych w roku szkolnym/akademickim 2022/2023),
– orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka/osoby uprawnionej do alimentów,
– umowę dzierżawy, w przypadku oddania części lub całości gospodarstwa rolnego w dzierżawę na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników albo w związku z pobieraniem renty strukturalnej(inne umowy dzierżawy zawarte po 31.12. 2021r nie podlegają wyłączeniu),
Fundusz alimentacyjny - informacje ogólne.
- Szczegóły
- środa, 23, maj 2012 12:23
- Odsłony: 3748
Komu przysługują świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego?
- Osobą uprawnioną do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (w skrócie: świadczenie z FA) jest dziecko, które ma zasądzone od rodzica alimenty (mogą to być również alimenty na podstawie ugody zawartej przed sądem), jeżeli egzekucja alimentów jest bezskuteczna.
- Świadczenia z FA przysługują na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Na dziecko starsze świadczenia przysługują do ukończenia 25 lat pod warunkiem, że uczy się w ono szkole lub szkole wyższej. Na dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, którego rodzic nie płaci zasądzonych alimentów, świadczenia przysługują bez względu na wiek dziecka.
- Egzekucja jest bezskuteczna, jeżeli w okresie dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku o świadczenie z FA komornik nie wyegzekwował pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Bezskuteczność egzekucji potwierdza komornik sądowy odpowiednim zaświadczeniem. Można je od komornika uzyskać samemu lub wystąpić o ich uzyskanie przez organ właściwy wierzyciela tj. : urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej, w którym osoba ubiega się o świadczenie z FA (w jednych gminach świadczenie przyznaje urząd gminy w innych ośrodek pomocy społecznej).
- W przypadku, gdy egzekucja alimentów nie jest prowadzona w Polsce, gdyż dłużnik mieszka za granicą, w celu potwierdzenia bezskuteczności egzekucji, do wniosku o przyznanie świadczenia z FA wnioskodawca musi dołączyć odpowiednie zaświadczenie z sądu okręgowego (lub innego właściwego sądu) lub zagranicznej instytucji egzekucyjnej, potwierdzające bezskuteczność egzekucji zasądzonych alimentów lub niemożność prowadzenia egzekucji.
- Aby nabyć prawo do świadczenia z FA dziecko, które ma zasądzone alimenty nie musi być wychowywane przez rodzica samotnie. Prawo do świadczenia z FA przysługuje też na dzieci wychowywane przez rodzica, który zawarł kolejny związek małżeński, żyje w nieformalnym związku lub mąż/żona nie płaci zasądzonych alimentów. W takich przypadkach rodzic zobowiązany do alimentacji nie jest wliczany do składu rodziny, więc jego dochód nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu czy rodzina ma prawo do świadczenia z FA.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:
1) została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej;
2) zawarła związek małżeński.