Zajęcia teatralno- artystyczne, programowanie, zajęcia sportowe oraz poradnictwo rodzinne – z tych i innych form spędzania czasu oraz form pomocy korzystają dzieci, młodzież z terenu gminy Wilczyce. Wszystko dzięki realizacji projektu pn. „Świetlica środowiskowo-profilaktyczna wraz z filiami w Gminie Wilczyce”. W ramach projektu Gmina Wilczyce otrzymała blisko 1,5 mln złotych na poprawę dostępności i jakości usług społecznych.
Dzięki podjętym działaniom w Pielaszowie i Tułkowicach powstały świetlice środowiskowe z których wsparcia korzysta 41 dzieci. W ramach ich funkcjonowania odbywają się zajęcia:
- informatyczne/programowania/robotyki,
- artystyczno – muzyczne,
- sportowe,
- kulinarne w świetlicy w Pielaszowie ,
- szachowe w świetlicy w Tułkowicach
Co więcej, w świetlicach skorzystać można z poradnictwa rodzinnego dla dorosłych (pedagoga/ psychologa). Świetlice otwarte są 5 dni w tygodniu prze 4 godziny dziennie.
W każdej świetlicy pracują wychowawcy współpracujący z instruktorami przeprowadzającymi zajęcia i warsztaty. Ich pracą kieruje kierownik OPS. Realizacja tak różnorodnej oferty zajęć możliwa jest dzięki zakupowi pomocy takich jak: komputery, monitor interaktywny, drukarki pomoce do zajęć z robotyki/ programowania (klocki LEGO) teatralno- artystycznych, sportowo-ruchowych.
Świetlica środowiskowo-profilaktyczna wraz z filiami w Gminie Wilczyce - projekt realizowany przez Gminę Wilczycę.
Obszar realizacji – Gmina Wilczyce.
Wartość projektu:1 560 630,42 dof. 1 419 510,42 zł wkład własny 141 120,00 zł.
Świetlice zlokalizowane pod adresem: Pielaszów 46A; 27-612 Wilczyce i Tułkowice 17; 27-612 Wilczyce.
Celem gł. projektu jest wsparcie rodzin z terenu gminy Wilczyce w procesie przygotowania dzieci i młodzieży do samodzielnego życia, kształtowania właściwych postaw społecznych poprzez objęcie ich w czasie wolnym od zajęć szkolnych opieką oraz zajęciami edukacyjnymi i profilaktycznymi. Projekt zakłada wsparcie 47os, (26K,21M) w tym 32 dzieci (17K,15M),w tym 1 niepełn. zagrożonych wykluczeniem społecznym i ich otoczenie, oraz 15 rodziców (9K,6M) z rodzin ubogich materialnie oraz zaniedbywanych wychowawczo. W ramach funkcjonowania placówek, dzieci będą miały zapewnioną m.in pomoc w nauce i w uzupełnianiu zaległości edukacyjnych, organizowanie czasu wolnego – prowadzenie, rozwijanie 3 kompetencji kluczowych.. Projektem zostaną objęci również rodzicie co wpłynie na kompleksowość wsparcia. Wskaźniki:
1. Liczba wspartych w pr. miejsc świadczenia usług społecznych istniejących po zakończeniu pr. 28.
2. Liczba utworzonych w programie miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej istniejących po zakończeniu pr. 28.
3. Liczba os. zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami społecznymi świadczonymi w interesie ogólnym w pr. 47 (26K, 21M)
4. Liczba podmiotów wykorzystujących technologie informacyjno- komunikacyjne-2,
5. Liczba os. objętych szkoleniami/doradztwem w zakresie kompetencji kluczowych-32 (17K, 15M)
6. Liczba os. zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami wspierania rodziny i pieczy zastępczej w pr.-47 (26K, 21M)
Okres realizacji projektu: 01.07.2021- 30.06.2023.