Ośrodek Pomocy Społecznej w Wilczycach

27-612 Wilczyce 174, tel./fax: (15) 837-72-26, email: opswilczyce@poczta.onet.pl

Błąd
 • JLIB_CLIENT_ERROR_JFTP_WRITE_BAD_RESPONSE

Projekt socjalny udział w kampanii edukacyjnej „Ciąża bez alkoholu”- lipiec-sierpień 2019r

Ośrodek Pomocy Społecznej w Wilczycach wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przystąpił do ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w ramach Programu Zdrowia na lata 2016 – 2020 prowadzonej na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przez Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie.

W projekcie zaplanowano następujące działania:

- kolportaż ulotek i plakatów w środowisku lokalnym, w tym w budynkach użyteczności publicznej,

- informacje na stronie internetowej OPS,

- przekazanie materiałów do Ośrodka Zdrowia,

- zorganizowanie stoiska informacyjnego na dorocznym święcie plonów w Wilczycach

 

Co to jest FASD ?

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży.

FASD charakteryzują:

 • uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego

 • zaburzenia neurologiczne

 • opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego

 • zaburzenia zachowania

 • niedorozwój umysłowy

 • nadpobudliwość psychoruchowa

 • wady rozwojowe (m.in.: serca i stawów).

 Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z:

 • uczeniem się

 • koncentracją uwagi

 • pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów

 • koordynacją ruchową

 • zaburzeniami mowy

 • relacjami z ludźmi

 • przestrzeganiem norm społecznych.

Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) mają  wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości.

Najcięższą formę uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol stanowi Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS), w którym oprócz uszkodzeń ośrodkowego układy nerwowego, jak opisane powyżej, wstępują również:

 • prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu (masa + długość ciała)

 • dysmorfie twarzy (charakterystyczne cechy budowy twarzy: wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej, brak górnej czerwieni wargowej).

Ponadto, do często występujących cech fizykalnych należą:

 • małogłowie (mikrocefalia)

 • spłaszczona środkowa część twarzy

 • krótki, zadarty nos

 • mała żuchwa

 • niesymetrycznie osadzone uszy

 • zmarszczka nakątna (w kąciku oka).

 Powyższe cechy nie zawsze muszą świadczyć o uszkodzeniach wywołanych ekspozycją płodu na działanie alkoholu. Oceny tego, czy występowanie danej cechy jest związane z płodową ekspozycją na alkohol może dokonać tylko lekarz!

Pamiętaj, że zaburzeniom związanym z FASD można w 100% zapobiec poprzez abstynencję w ciąży!

Najczęściej zadawane pytania

Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu w ciąży?

W ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Każda ilość alkoholu, nawet zawarta w jednej lampce wina bez problemu przechodzi przez łożysko dostając się tym samym do rozwijającego się płodu. Rozwijające się w łonie matki dziecko nie posiada umiejętności metabolizmu alkoholu etylowego poprzez wątrobę czy inne narządy. Alkohol przedostaje się do organizmu dziecka a jego stężenie jest takie samo jak we krwi matki.

Czy picie alkoholu może utrudniać zajść w ciążę?

Istnieją dowody naukowe przemawiające za tym, że spożywanie alkoholu w dużych ilościach wpływa na płodność i utrudnia tym samym zajście w ciążę. Lepiej przestać pić alkohol Planując ciążę, lepiej przestać pić alkohol.

Czy picie alkoholu może doprowadzić do poronienia?

Niektóre badania naukowe dowiodły występowania zależności między wzmożoną ilością poronieni i narodzin martwego dziecka w sytuacji spożywania alkoholu w ciąży.

Czy picie alkoholu po pierwszym trymestrze jest bezpieczne?

Nie! Alkohol wpływa bezpośrednio na rozwój mózgu dziecka. Mózg rozwija się przez okres całej ciąży, co oznacza że spożywanie alkoholu w każdym z trymestrów zwiększa ryzyko wystąpienia uszkodzeń mózgu. Co więcej nie ma okresu w czasie ciąży, który w pełni byłby bezpiecznym czasem na spożywanie napojów alkoholowych. Badania naukowe zwiększone ryzyko wystąpienia małego obwodu (wielkości) głowy dziecka a faktem spożywania napojów alkoholowych przez matkę w 2 i 3 trymestrze ciąży.

Czy dziecko może urodzić się z symptomami głodu alkoholowego?

Tak, dzieje się tak w przypadku kiedy matka spożywała alkohol w ciąży oraz niewiele przed porodem. Wśród symptomów głodu alkoholowego u noworodków występują drżenia, zwiększone napięcie mięśniowe, niepokój i częsty płacz.

Czy w czasie karmienia piersi można sięgać po napoje alkoholowe?

Alkohol pity prze matkę przedostaje się do jej mleka a jego stężenie jest zbliżone do tego jakie jest we krwi matki. Tylko czas wpływa na spadek stężenie alkoholu w mleku matki. Trzeba od 2 do 2,5 godziny by z mleka usunąć ilość alkoholu odpowiadającą jednej porcji standardowej. Alkohol wpływa na laktację.

Właśnie dowiedziałam się, że jestem w 6 tygodniu ciąży a w ostatni weekend wypiłam piwo. Czy moje dziecko będzie miało FASD?

Nieznana jest bezpieczna ilość alkoholu w ciąży, dlatego ciężko jest stwierdzić czy jedno piwo jest bezpieczną dawką. Dla zdrowia dziecka i jego prawidłowego rozwoju, ważne abyś od momentu kiedy wiesz o ciąży, nie piła alkoholu.

W.w. materiały pochodzą ze strony internetowej Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

 

Załączniki:
Pobierz plik (Broszura_CBA.pdf)Broszura
Pobierz plik (plakat-do-przychodni_A2_v2.pdf)Plakat
Pobierz plik (ULOTKA_CBA_A5_v2_OK.pdf)Ulotka
Jesteś tutaj: Start Projekty Kampania "Ciąża bez alkoholu" Projekt socjalny udział w kampanii edukacyjnej „Ciąża bez alkoholu”- lipiec-sierpień 2019r
Licznik odwiedzin strony od 2015-01-01: dzisiaj: 2 , wczoraj: 17 , w tym tygodniu: 45 , w tym miesiącu: 139 , razem: 32914