Projekt socjalny udział w kampanii edukacyjnej „Ciąża bez alkoholu”- lipiec-sierpień 2019r
- Szczegóły
- Utworzono: 26 lipiec 2019
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wilczycach wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przystąpił do ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w ramach Programu Zdrowia na lata 2016 – 2020 prowadzonej na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przez Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie.
W projekcie zaplanowano następujące działania:
- kolportaż ulotek i plakatów w środowisku lokalnym, w tym w budynkach użyteczności publicznej,
- informacje na stronie internetowej OPS,
- przekazanie materiałów do Ośrodka Zdrowia,
- zorganizowanie stoiska informacyjnego na dorocznym święcie plonów w Wilczycach
Co to jest FASD ?
Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży.
FASD charakteryzują:
-
uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego
-
zaburzenia neurologiczne
-
opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego
-
zaburzenia zachowania
-
niedorozwój umysłowy
-
nadpobudliwość psychoruchowa
-
wady rozwojowe (m.in.: serca i stawów).
Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z:
-
uczeniem się
-
koncentracją uwagi
-
pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów
-
koordynacją ruchową
-
zaburzeniami mowy
-
relacjami z ludźmi
-
przestrzeganiem norm społecznych.
Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości.
Najcięższą formę uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol stanowi Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS), w którym oprócz uszkodzeń ośrodkowego układy nerwowego, jak opisane powyżej, wstępują również:
-
prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu (masa + długość ciała)
-
dysmorfie twarzy (charakterystyczne cechy budowy twarzy: wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej, brak górnej czerwieni wargowej).
Ponadto, do często występujących cech fizykalnych należą:
-
małogłowie (mikrocefalia)
-
spłaszczona środkowa część twarzy
-
krótki, zadarty nos
-
mała żuchwa
-
niesymetrycznie osadzone uszy
-
zmarszczka nakątna (w kąciku oka).
Powyższe cechy nie zawsze muszą świadczyć o uszkodzeniach wywołanych ekspozycją płodu na działanie alkoholu. Oceny tego, czy występowanie danej cechy jest związane z płodową ekspozycją na alkohol może dokonać tylko lekarz!
Pamiętaj, że zaburzeniom związanym z FASD można w 100% zapobiec poprzez abstynencję w ciąży!
Najczęściej zadawane pytania
Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu w ciąży?
W ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Każda ilość alkoholu, nawet zawarta w jednej lampce wina bez problemu przechodzi przez łożysko dostając się tym samym do rozwijającego się płodu. Rozwijające się w łonie matki dziecko nie posiada umiejętności metabolizmu alkoholu etylowego poprzez wątrobę czy inne narządy. Alkohol przedostaje się do organizmu dziecka a jego stężenie jest takie samo jak we krwi matki.
Czy picie alkoholu może utrudniać zajść w ciążę?
Istnieją dowody naukowe przemawiające za tym, że spożywanie alkoholu w dużych ilościach wpływa na płodność i utrudnia tym samym zajście w ciążę. Lepiej przestać pić alkohol Planując ciążę, lepiej przestać pić alkohol.
Czy picie alkoholu może doprowadzić do poronienia?
Niektóre badania naukowe dowiodły występowania zależności między wzmożoną ilością poronieni i narodzin martwego dziecka w sytuacji spożywania alkoholu w ciąży.
Czy picie alkoholu po pierwszym trymestrze jest bezpieczne?
Nie! Alkohol wpływa bezpośrednio na rozwój mózgu dziecka. Mózg rozwija się przez okres całej ciąży, co oznacza że spożywanie alkoholu w każdym z trymestrów zwiększa ryzyko wystąpienia uszkodzeń mózgu. Co więcej nie ma okresu w czasie ciąży, który w pełni byłby bezpiecznym czasem na spożywanie napojów alkoholowych. Badania naukowe zwiększone ryzyko wystąpienia małego obwodu (wielkości) głowy dziecka a faktem spożywania napojów alkoholowych przez matkę w 2 i 3 trymestrze ciąży.
Czy dziecko może urodzić się z symptomami głodu alkoholowego?
Tak, dzieje się tak w przypadku kiedy matka spożywała alkohol w ciąży oraz niewiele przed porodem. Wśród symptomów głodu alkoholowego u noworodków występują drżenia, zwiększone napięcie mięśniowe, niepokój i częsty płacz.
Czy w czasie karmienia piersi można sięgać po napoje alkoholowe?
Alkohol pity prze matkę przedostaje się do jej mleka a jego stężenie jest zbliżone do tego jakie jest we krwi matki. Tylko czas wpływa na spadek stężenie alkoholu w mleku matki. Trzeba od 2 do 2,5 godziny by z mleka usunąć ilość alkoholu odpowiadającą jednej porcji standardowej. Alkohol wpływa na laktację.
Właśnie dowiedziałam się, że jestem w 6 tygodniu ciąży a w ostatni weekend wypiłam piwo. Czy moje dziecko będzie miało FASD?
Nieznana jest bezpieczna ilość alkoholu w ciąży, dlatego ciężko jest stwierdzić czy jedno piwo jest bezpieczną dawką. Dla zdrowia dziecka i jego prawidłowego rozwoju, ważne abyś od momentu kiedy wiesz o ciąży, nie piła alkoholu.
W.w. materiały pochodzą ze strony internetowej Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych