Ośrodek Pomocy Społecznej w Wilczycach

27-612 Wilczyce 174, tel. 15 8377226, email: poczta@opswilczyce.pl

Bal karnawałowy

b_180_0_16777215_00_images_Projekty_klub_seniora_2017-02-20_dscf9999.jpgKarnawał to szaleństwo imprez i zabaw, które ogarnia cały świat! Jego fenomen polega na tym, że w znanej nam formie organizuje się go od kilku setek lat i nic nie wskazuje na to, by tradycje karnawałowe miały odejść w zapomnienie. W rejonach Polski są rożne tradycje związane z tym okresem. Na ziemi lubelskiej i sandomierskiej upowszechnione były tzw. bachuski. Na sankach obwożono słomianą lalkę lub ubranego w powrozy chłopaka, zwanego Bachusem. Złożona z przebierańców świta zbierała dla siebie i dla niego drobne datki oraz podarki

Odpowiedź na pytanie, co to jest karnawał, na pewno zna każdy z nas! Karnawał to oczywiście czas zimowych zabaw i balów maskowych, rozpoczynający się w Trzech Króli i trwający do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Właśnie ostatnie dni przed Wielkim Postem są okresem najintensywniejszych i najhuczniejszych imprez.

Polskie słowo karnawał to zapożyczenie z włoskiego carnevale, oznaczające pożegnanie mięsa. Stąd w tym wesołym czasie na stołach dominują potrawy mięsne oraz słodkie przekąski. Chcemy zjeść ich jak najwięcej, by nie brakowało ich nam podczas trwania Wielkiego Postu.

W porównaniu z zabawami organizowanymi w szlacheckiej Polsce, obecny polski karnawał wypada dość blado. Dawniej przez cały czas trwania zapust, sarmaccy bracia odwiedzali się nawzajem i biesiadowali do białego rana. Najpopularniejszą zabawą w karnawale były kuligi, czyli przejażdżki saniami zaprzęgniętymi w konie. Zajeżdżano wtedy do wszystkich okolicznych dworów, w każdym jedząc i pijąc. Kulig mógł trwać nawet kilka dni z przerwami na krótki sen i zregenerowanie sił.

Karnawał był zabawą nie tylko dla najwyższego stanu. Także mieszczanie i chłopi organizowali zapustowe spotkania. W miastach przyjęły się zabawy pod gołym niebem i barwne maskarady, czyli pochody, podczas których zakładano maski. Z czasem, na włoski wzór, zaczęto organizować reduty, czyli bale, gdzie wystarczyło zapłacić za wstęp, by móc bawić się do białego rana.

Na wsiach podczas zapust spotykano się w karczmach, gdzie jedzono i tańczono. Inną tradycją karnawałową były pochody przebierańców - turonia i zwierząt, którzy odwiedzali domy gospodarzy, zbierając podarunki.

Obecnie bale i imprezy karnawałowe nie są już tak huczne jak dawniej. Polacy najczęściej ograniczają się do zabaw ostatkowych - w ostatni tydzień karnawału. Ostatki rozpoczynają się tłustym czwartkiem, kiedy to obowiązkowo należy zjeść kilka pączków i faworków.

Aby podtrzymać tradycję w naszym Klubie Seniora również urządziliśmy skromny balik karnawałowy z udziałem Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy. Każda pani z Klubu przyniosła swoją popisową potrawę. Stoły uginały się od przekąsek, sałatek, ciast. Zabawa była przednia. Nasi Seniorzy chociaż na parę godzin mogli powspominać dawne czasy i w wesołym gronie spędzić czas przeplatany wspomnieniami, muzyką, tańcem.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1   

Jesteś tutaj: Start Projekty Klub Seniora Bal karnawałowy