Świadczenia opiekuńcze - przyjmowanie wniosków
- Szczegóły
- Utworzono: 30 kwiecień 2013
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wilczycach informuje, iż osoby zachowujące do dnia 30 czerwca 2013 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przyznane na podstawie przepisów dotychczasowych (tj. obowiązujących do dnia 31 grudnia 2012 r.)zainteresowane otrzymaniem od 1 lipca 2013 r. specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego na nowych zasadach, mogą składać wnioski o przedmiotowe świadczenia od 15 maja 2013rw tut. Ośrodku
Wymagane dokumenty do ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego:
- wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego,
- dowody osobiste osoby ubiegającej się o świadczenie jak również osoby wymagającej opieki
- orzeczenie o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności z datą od kiedy istnieje niepełnosprawność,
- dokumenty potwierdzające pokrewieństwo z osobami wymagającymi opieki
- zaświadczenie placówki zapewniającej całodobową opiekę w przypadku umieszczenia w niej dziecka, o liczbie dni w tygodniu, w których korzysta w niej z całodobowej opieki albo oświadczenie o nie korzystaniu przez więcej niż 5 dni w tygodniu z całodobowej opieki nad dzieckiem umieszczonym w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno – wychowawczym,
- inne dokumenty, ( w zależności od sytuacji np. świadectwo pracy po rezygnacji z zatrudnienia lub niepodjęcia zatrudnienia, zaświadczenie o obowiązkowym ubezpieczeniu emerytalno-rentowym np. z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego- jeżeli dotyczy )
w tym oświadczenia uznane za niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego
Wymagane dokumenty do ustalenia prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego:
- wniosek o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego,
- dowody osobiste osoby ubiegającej się o świadczenie jak również osoby wymagającej opieki
- dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny osoby sprawującej opiekę,( takie jak do zasiłku rodzinnego )
- dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny osoby wymagającej opieki,(takie jak do zasiłku rodzinnego )
-dokumenty potwierdzające pokrewieństwo z osobami wymagającymi opieki
-orzeczenie o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- zaświadczenie placówki zapewniającej całodobową opiekę w przypadku umieszczenia w niej dziecka, o liczbie dni w tygodniu, w których korzysta w niej z całodobowej opieki albo oświadczenie o nie korzystaniu przez więcej niż 5 dni w tygodniu z całodobowej opieki nad dzieckiem umieszczonym w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno - wychowawczym( jeżeli dotyczy)
- inne dokumenty ( w zależności od sytuacji np. świadectwo pracy po rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, zaświadczenie o obowiązkowym ubezpieczeniu emerytalno-rentowym z innych tytułów np. z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego- jeżeli dotyczy ) w tym oświadczenia, uznane za niezbędne do ustalenia prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego .