Informacja z realizacji projektu
- Szczegóły
- Utworzono: 29 listopad 2013
Tytuł projektu: „Aktywizacja społeczno-zawodowa w Gminie Wilczyce”
Realizacja w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Priorytet VII Promocja integracji społecznej.
Działanie 7.1. Promocja i upowszechnienie aktywnej integracji.
Poddziałanie 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Na podstawie umowy zawartej ze Swiętkorzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego UDA-POKL.07.01.01-26-024/08-06
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W listopadzie pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej realizowali następne działanie w ramach prowadzonego projektu tj. poprawa warunków mieszkaniowych uczestniczek i uczestników projektu poprzez wyposażenie ich w nowy sprzęt AGD ułatwiający życie, wpływający na poprawę jakości życia. Uczestniczki i uczestnicy projektu wspólnie z pracownikami socjalnymi ustalili jaki sprzęt gospodarstwa domowego jest im najbardziej potrzebny .
I tak 5 osób jako sprzęt ułatwiający życie, wpływający na poprawę warunków mieszkaniowych wybrało kuchnie gazową z piekarnikiem elektrycznym, 4 osoby pralkę automatyczną, 1 osoba lodówkę. Uczestniczki i uczestnicy projektu będą użytkować sprzęt wspólnie ze swoimi najbliższymi członkami rodziny, nie mogą go przekazać w użytkowanie innych osób lub sprzedać.
Mamy nadzieję, że przekazany do użytkowania sprzęt będzie służył Beneficjentom naszego projektu przez długie lata, a oni sami będą pamiętać, że dzięki udziałowi w projekcie współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego mogli nie tylko nabyć lub uzupełnić wiedzę zawodową , ale również poprawić jakość swojego życia.
W dalszym ciągu 3 kobiety, uczestniczki poprzednich edycji projektu, odbywa staż u pracodawców na terenie gminy. Na wniosek Kierownika projektu skierowany do Instytucji Pośredniczącej, okres odbywania stażu został przedłużony o jeden miesiąc tj. do końca 31.grudnia 2013r. Wydłużenie okresu odbywania stażu dodatnio wpłynie na aktywizację zawodowa stażystek, ich sytuację materialną, gdyż w okresie odbywania stażu otrzymują stypendium stażowe do wysokości najniższego wynagrodzenia, a także propagowania aktywności osób pozostających bez pracy przy pomocy Europejskiego Funduszu Społecznego.
Sześć kobiet zakończyło udział w szkoleniu Sprzedawca z obsługą kas fiskalnych, szkolenie trwało 120 godz. dydaktycznych. Umiejętności jakie zdobędą kobiety w ramach tego szkolenia przyczynią się do zwiększenia ich szansy na rynku pracy.
Czterech mężczyzn zakończyło szkolenie zawodowe Technolog robót wykończeniowych w budownictwie , w ramach zajęć praktycznych realizowanych w tym szkoleniu został wykonany remont kuchni w rodzinie bezrobotnej z małoletnimi dziećmi co było dodatkowym atutem projektu i przyczyniło się do poprawy warunków mieszkaniowych rodziny w tym dzieci.
Beneficjenci projektu w listopadzie uczestniczyli w dodatkowym szkoleniu z zakresu przedsiębiorczości Sposób na życie-czyli krótki kurs z zakresu przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Beneficjenci nabyli wiedzę w zakresie budowania pomysłu, zarejestrowania i prowadzenia własnej firmy.
Krystyna Oszczudłowska
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej