Ośrodek Pomocy Społecznej w Wilczycach

27-612 Wilczyce 174, tel. 15 8377226, email: poczta@opswilczyce.pl

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Wilczyce na lata 2008 – 2015.

1. Cel i proces tworzenia strategii.

 

1.1. Po co opracowano strategię.

Obowiązek ustalenia Strategii spoczywa na organach samorządu gminnego, powiatowego, wojewódzkiego. Obowiązek ustalenia niniejszej Strategii  wynika z art. 17 ust.1 pkt.1  ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz.U. Nr 115 z 2008 r. poz. 728). Strategia będzie instrumentem do podejmowania decyzji w najbliższym czasie jak również w latach przyszłych.

Będzie dokumentem otwartym podlegającym monitoringowi i ewaluacji z możliwością wprowadzania zmian, gdyż ciągłe zmiany zachodzące w różnych dziedzinach życia nie pozostają bez znaczenia dla polityki społecznej.

 

 

1.2. Kiedy proces został rozpoczęty, kiedy zakończony.

Pierwotna Strategia była opracowana samodzielnie, w miesiącach styczeń - luty 2005 roku, przez kierownika i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Wilczycach. W czasie prac korzystano z informacji własnych, wiedzy i doświadczenia pracowników oraz z informacji uzyskanych od lokalnych instytucji na podstawie przeprowadzonych ankiet.  Nie prowadzone były konsultacje społeczne. Strategia została przyjęta uchwałą Rady Gminy w marcu 2005r. Niniejszy dokument stanowi wersje uaktualniona , powstałą w wyniku uspołecznionego sposobu jej opracowania.

 

1.3. Podstawowe etapy aktualizacji strategii.

W aktualizacji  strategii uczestniczyli przedstawiciele instytucji:

- Ośrodka Pomocy Społecznej - 1 osoba,

- Urzędu Gminy – 3 osoby,

- Szkół – 4 osoby,

- przedstawiciele III sektora:

- stowarzyszeń – 5 osób

- przedstawiciele mieszkańców (lokalni liderzy):

- sołtysi – 6 osób

- radni – 7 osób

- Rad Sołeckich – 2 osoby

Łącznie w aktualizacji strategii uczestniczyło 29 osób, które zostały powołane Zarządzeniem Nr 25/2008 Wójta Gminy Wilczyce z dnia 26 maja 2008r. Imienny wykaz osób stanowi załącznik nr 1 do strategii.

Aktualizacji strategii dokonano metodą partycypacji. Odbyły się 4 warsztaty, na których zostały zdiagnozowane najważniejsze problemy społeczne występujące na gminie. Metodą SWOT zostały wyłonione mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia, została sporządzona wizja gminy za 10 lat, sprecyzowane zostały cele strategiczne i operacyjne.

Obszarami, które mogą prowadzić do bezradności, marginalizacji i wykluczenia społecznego,  wokół których będzie skupiać się Strategia są:

- ubóstwo,

- bezrobocie,

- patologie społeczne, uzależnienia, przemoc w rodzinie,

- bezdomność,

- niepełnosprawność i długotrwała choroba,

- bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych.

Uczestnicy Zespołu na podstawie własnego doświadczenia, wiedzy i obserwacji a także na podstawie informacji pozyskanych ze swoich środowisk, które reprezentowali, przedstawiali problemy społeczne dotyczące danej społeczności oraz ich pochodzenie.

Wskazane zostały 4 grupy problemowe:

  •  grupa 1. – dzieci i młodzież,
  •  grupa 2. – rodziny,
  •  grupa 3. – osoby starsze, chore, niepełnosprawne,
  •  grupa 4. – bezrobotni i ich otoczenie.

 

1.4. Horyzont czasowy strategii.

Uczestnicy Zespołu ustalili iż strategia będzie dokumentem obowiązującym na lata 2008 – 2015.

 

1.5. Podstawowe pojęcia i definicje.

Strategia   -   teoria i praktyka przygotowania i prowadzenia wielkich operacji i kampanii, taktyka

Problemy społeczne  - zjawiska uznawane przez znaczną część jakiejś zbiorowości za niepożądane i wymagające przeciwdziałania, przyjmuje się że problemy społeczne są w znacznej mierze kreowane przez różne grupy i środowiska.

Diagnoza  -  rozpoznanie , wyróżnienie pewnych elementów z całości , w języku polskim oznacza zarówno proces badawczy (proces prowadzenia badań) jak i wynik badań.

Proces badawczy - realizacja badań-opracowanie danych-wnioski.

Kontrakt socjalny  -  oznacza pisemną umowę zawartą z osobą ubiegającą się o pomoc , określającą uprawnienia i zobowiązania stron umowy w ramach wspólnie podejmowanych działań zmierzających do przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej osoby lub rodziny.

Praca socjalna -  działalność zawodowa majaca na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi.

Społeczność lokalna - zbiorowość zamieszkująca wspólne terytorium relatywnie samowystarczalna i oparta na trwałym systemie więzi i interakcji społecznych.

Polityka społeczna celowa działalność państwa i innych organizacji w dziedzinie kształtowania warunków życia i pracy ludności oraz stosunków międzyludzkich, mająca na celu optymalne zaspokojenie potrzeb indywidualnych i społecznych.

 

Jesteś tutaj: Start Starategie i Programy Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Wilczyce na lata 2008 – 2015.